4,tétel
4. feladat
Ön részt vesz a gyakorlaton lévő ápolási asszisztens tanulók oktatásában. Mai előadásának
témája az ápolási modelleken belül alkalmazható ellátási rendszerek. Tartsa meg előadását!
Előadásában az alábbi szempontokra térjen ki:
– feladatorientált ápolás
– betegorientált ápolás
– team ápolás
– felelős ápolás (primary nursing)
Az ápolási rendszer a betegellátás megszervezésének módja egy adott korházi osztályon. Magába foglalja az egyes ápolási egységek tevékenységének megszervezését, az adott osztály erőforrásainak ésszerű felhasználását. A beteg/kliens ápolásának megszervezését két nagy csoportba oszthatjuk. Az egyik a funkcionális v. feladatorientált ellátás a másik a személyközpontú ellátás.
Funkcionális v. feladatorientált ápolás
A második világháborút követően fejlődőtt ki. Átmeneti szervezési formának szánták, deaz ápolói létszámhiány miatt sokáig fennmaradt, és napjainkban is sok helyen jellemző ez a hatékony, de nem korszerű ápolásszervezési forma.
A funkcionális ápolási rendszer szrint az ápolóknak egyszerű, nem szükségszerűen összefüggő feladatokat kell elvégezniük. Minden egyes ápoló egy adott feladatsort hajt végre az osztály minden betegénél (pl. ágyaz, vérnyomást, hőmérsékletet mér)
A munksamegosztásra és a szigorú ellenőrzésre helyeződik a hangsúly. A feladatokat összetettségük szerint rangsorolják, a legkevésbé képzett ápolók kapják a legkevésbé összetett feladatokat, míg a bonyolultabbakat képzatt ápolók végzik.
Az osztályvezető ápoló a hierarhia magasabb fokán áll, mint az irányítása alá tertozó ápolók. Feladatai közé tartozik az osztály ápolási munkájának megszervezése koordinálása, a viziten való részvétel, jelentés/referálás az orvosnak, adminisztráció, az osztályon folyó ápolási munka minőségének felügyelete.
A műszakvezető ápoló részben irányítási, részben betegápolási feladatokat végez.
Ebben az ápolásszervezési formában a beosztott ápoló végzi a tényleges betegellátáa jelentős részét, elsődlegesen az orvos utasításainak végre hajtását.
A segédápoló feladata elsősorban az alapápolási feladatok kivitelezése.
A tanuló nővér is a hierarhia alsó fokán áll. A beteg körüli feladatokból többnyire azokat végzi, amivel megbizzák, amivel a beosztott nővér munkáját segíti (pl. laborba viszi a vizsgálati anyagokat). Néha olyan feladatot is ellát, amihez még nincs meg a képzettsége.
Előnyei/hátrányi:
(Több a hátránya mint az előnye)
Előnyök:
Ø Miután az egyes ápolók csak egyes feladatokat végeznek a kliens/beteg körül, ezért az egyes feladatok kivitelezésében nagy jártasságot szereznek. Ezeket a feladatokat megbízhatóan jó minőségi szinten tudják kivitelezni, egy szűk területen nagyon nagy tapasztalattal rendelkeznek.
Ø Ápolói szempontból, kis létszám mellett is ésszerűen hatékonyan, gyorsan megszervezhető a munkafolyamat.
Hátrány:
Ø A beteg a munka tárgyává válik, elvész mint személyiség. Az ápoló nem a betegre öszpontosít hanem a feladat elvégzésére helyewzi a hangsúlyt.
Ø Miután minden ápoló csak részfeladatokat végezel a beteg/kliens körül egyikük sem látja át, nincs átfogó képük az ápolásról, ez pedig demotiváló hatású és a munkához való elégedetlenséghez vezet.
Ø Ez a szervezési forma hierarhiát teremt az ápolói munkában. Merev osztályos rutint alakít ki.
Személyközpontú ápolás
Személyközpontú ápolást többféle formában lehet megszervezni. Az, hogy az adott osztályon melyik ápolási rendszert alkalmazzák, függ a személyzet képzettségétől, tapasztalatától, az ellátott betegek számától, állapotuk súlyosságától, adott országban az ápolás funkcióitól, hagyományaitól.
Az ápolás egyik fontos funkciója az ápolási ellátás nyújtása menedzselése- azaz az ápolási folyamat alkalmazása az adott kultúráli etikai szakmai irányelvek figyelembe vételével.
A másik fontos funkció a betegekés az egészségügyi személyzet oktatása
Harmadik fontos szerep az egészségügyi team hatékonytagjaként történő tevékenység.
A negyedik fontos funkció az ápolás gyakorlatának fejlesztéése a kritikus gondolkodás és a kutatás segítségévl.
Ø Kórtermi ápolás
Ebben az ápolásszervezési formában az ápoló egy v. néhány kórterem betegét látja el egy adott műszakban. Az ápolók adott műszakban teljes felelőséggel tartoznak a rájuk bízott betegek szükségleteinek kielégítéséért. A betegellátás legrégebbi formája az 1930-40-es években alakult ki.
Előnye: kliens/beteg a szükségleteinek megfelelő ápolásban részesül és bizalmi légkör alakul közte és az ápoló között. Ápoló átlátja adott beteg teljes ápolási folyamatát, ismeri a kórterem klienseit/betegeit, így kevesebb a munkájában a hibalehetőség. Az ápoló szolgálati idejében teljes felelőséggel tartózik a kórterem betegeinekellátásáért. Új munkatársak oktatása szempontjából is JÓ lehetőséget biztosít , ez a forma mert átláthatóbb az ápolási tevékenység, világosabb a hallgató számára, h mi miért történik a beteggel.
Hátránya: a beteg szempontjából, ha nem tud megfelelő kapcsolatot kialakítani a kórtermet ellátó ápolóval. Ápolói szempontbó, bár jól ismeri az ellátandó kórterem klienseit betegeit, az egész osztályról kevesebb az információja
Költségigányessebb ellátási forma, mint a feladatcentrikus, mert képzettebb, fellkészültebb ápolókat igényel.
Ø Teamápolás/csoportápolás
A teamápolás az 1950-es évek végén 1960-as évek elején fejlődött ki, válaszul a feladatközpontú ápolással kapcsolatos hibákra. A teamápolás lényege, hogy az ellátás szükségességének ideje alatt, egy hivatásos ápoló irányítása alatt egy 3-5 tagú ápolócsoport lát el egy 10-18 főből álló betegcsoportot.
A csoport irányításáért a csoport vezetője felel, aki tapasztalt, szakképzett ápoló. Fontos, h jó koordinatív és kommunikációs készséggel rendelkezzen.
A team vezetője felel a teamtagjai által nyújtottellátás megtervezéséért, értékeléséért. A csoportban különböző végzettségű ápolók tevékenykednek. A csoportvezető ápoló a beteg problémáinak ill. a nővérekképzettségi fokának megfelelően osztja szét a teamtagok között az elltandó betegeket, akik a hozzájuk tartozó páciensek számára személyközpontú ápolást biztosítanak. A csooport tagjai felelősséggel, függetlenül tevékenykednek, de szükség esetén segítik egymást. A teamápolás biztonságot jelent a beteg, hozzátartozó számára hiszen ismeri az érte felelős ápolói csoportot. Jó szervezéssel a teamápolás a betegek személyközpontú teljes ellátását biztosítja. Ápoló szempontjából lényeges, h. felértékelődik az egyes ápolók tapasztalata tudása, így motiváltabbak a teamban dolgozó ápolók, növekszik a munkával kapcsolatos sikerélményük.
Ø Felelős ápolói rendszer/ptimary nursing rendszer
Az 1970-es évektől indult a felelős ápolói rendszer bevezetése az USA-ban és az 1980-as évek végére vált gyakorivá ez az ápolásszervezési forma
Lényege, h. egy szakképzett ápoló felel egy betegcsoport ellátásáért a beteg teljes kórházi tarozkodási idején.
Átfogó, folyamatos, összehangolt ápolásszervezési forma. Az ápoló teljes felelőséget visel a rábízott páciensekért a nap 24 órájában. Munkamódszere Az ápolási folyamat. Ennek segítségével koordinálja az ápolást. Felméri, megtervezi az ápolási folyamat, részt vesz a beteg ellátásában és értékeli az ellátási folyamat eredményét. Amikor a felelős nővér nincs szolgálatban a társápoló végzi a beteg ápolását a felelős ápoló tervei alapján. Egy-egy ápoló max. 4-5 betegnél lehet felelős ápoló
A betegellátás valamennyi szintjén alkalmazható ápolásszervezési forma.
Előnye: Javul az ápoló és a beteg közötti kommunikáció, bizalmi légkör, biztonságérzet. A beteg tájékoztatást kap az ápolás folyamatááról az ápolásával összefüggő beavatkozásokoról. Partnerként vezs részt. Ápolói szempontból: sikerélmény, motiváció, az ellátás folyamatosságából adódóan csökken a hibázás lehetősége, mert az ápoló mindent ápolási dokumentációban rögzít. Ez átláthatóvá teszi az ápolók munkáját.
A dokumentált ápolási folyamat az ápolói kutatások alapjául is szolgálhat. A primary nurse rendszer segítségével javulhat az ápolás minősége, költséghatékonysága. Nagyobb az ápoló függetlensége, de a felelősége is.
A felelősápoló feladatai:
Ø megfelelő kapcs. kiépítése a beteggel, hozzátartózóval
Ø a társnővér megfelelő tájékoztatásaaz ápolási tervről, a kórházból való elbocsájtás utáni feladatokról
Ø beteg ápolása
Ø beteg, hozzátartozó tájékoztatása a kórházi tartózkodás alatt
Ø eggyüttműködés a beteg ápolásában résztvevőkkel
Ø gyógyító környezet kialakítása
Esetmenedzsment:M.o-on a megfelelő számú szakképzettápoló hiányában csak kevés helyen megvalósítható ápolásszervezési forma.
Központjában az ellátás megtervezése, összehangolása, értákelése áll.
Az egyes klinikai beavatkozásokra meghatározott sorrendben kerül sor. Fő cél a minőségi ellátás nyújtása és a költséghatékonyság.
+9. fejezet Bokor Nándor könyv