4. Tétel
IDDM
A cukorbetegség a szénhidrát – anyagcsere zavara, melynek oka a hasnyálmirigy Langerhans –szigeteinek béta – sejtjei által termelt inzulin hiánya.
Az 1-es típusú cukorbetegség leggyakraban gyermekeknél és fiatal korban fordul elő.Az 1-es típusú cukorbetegségre való hajlam bizonyos fokig örökölhető (genetikai előfeltétel).Egyes környezeti tényezők (vírusok) elindíthatják a béta-sejtek pusztulását,mely inzulinhiányhoz,így cukorbetegséghez vezet.Ezt követően a beteg csak inzulin injekciókkal tartható életben. (Ezért is nevezték régen inzulin dependens diabetes mellitusnak, rövidítve IDDM-nek).Mivel nincs inzulin,a sejtek fehérjéből glükózt kezdenek előállítani,annak ellenére,hogy magas a vércukorszint.
Ugyanakkor a sejtek zsírból is glükózt kezdenek előállítani.A fokozott zsírégetés "melléktermékeként" ketontestek termelődnek,melyek megvátoztatják a vizelet szagát; acidózist és kómát okozhatnak.
A szervezet minden szénhidrátot és egyéb energiahordozót végső soron glükózzá alakít,közvetlenül csak ezt tudják fölvenni a sejtek,majd energiává alakítani.A túl sok glükóz bekerülhet a vizeletbe is és megnöveli a vizelet mennyiségét,kiszáradást okoz,mely szintén kómához vezethet.
A cukorbetegség figyelmeztető tünetei:
− sokat eszik,mégsem hízik
− sokat iszik
− sok vizeletet ürít
− bőrviszketés,gombás elváltozások
− gyakori megbetegedések
LADA (Latent Autoimmune Diabetes in Adults)
Létezik az 1-es típusú cukorbetegségnek egy lassan kialakuló formája,a LADA.A tünetek nem olyan súlyosak,mint a "klasszikus" 1-es típusban,és ezek későbbi életkorban jelennek meg. Sokszor 2-es típusú cukorbetegségnek vélik,pedig fontos a LADA típust felismerni,mert mindig inzulinnal kell kezelni.
Kezelés:
− inzulin terápia
− diétás kezelés
Inzulin terápia:
− humán gyorshatású inzulin
− humán elhúzódó hatású inzulin
Étkezést megelőzően 20 perccel kell beadni a felkar,comb,has bőre alá. Eszköze a PEN melybe inzulinpatront kell behelyezni és az adag beállítása után,gombnyomásra történik a beadása.
A vér glukóztartalmának meghatározásai:
-laboratóriumban
-otthoni vércukormérő készülékkel
Hordozható vércukor meghatározó készülék a (D-cont, One-touch) lehetővé teszi az otthoni ellenőrzést.
A vércukorszint mérés menete:
-A fertőzések elkerülése végett a lándzsát csak egy személy használhatja.
-A használt lándzsahegyeket, tesztcsíkokat és alkoholos törlővattát a helyi előírásoknak megfelelően kezelje.
-A helyes mérés érdekében mérés előtt alaposan mossa meg és törölje szárazra a kezeit.
-Könnyedén érintse hozzá a lándzsát az ujjbegyéhez.
-Nyomja meg a kioldógombot, majd lógassa le a kezét, hogy fokozza a vérzést. Az első vércseppeket törölje le, mert ezek testszöveti folyadékkal keverednek.
-Helyezzen be egy új tesztcsíkot és ellenırizze, hogy teljesen becsúszott. A műszer a tesztcsík érzékelésekor automatikusan bekapcsol.
-Ellenőrizze, hogy a műszer által kijelzett kódszám megegyezik-e a tesztcsíkok dobozára nyomtatott kódszámmal.
-Ha a kijelzőn a vércsepp jel villog,cseppentsen vért a csík győjtőterületére.
-Ellenőrizze, hogy a vér teljesen lefedje a reakciós zónát. A reakciós zónában található túl kevés vér („alultöltöttség”) hibás mérési eredményhez vezethet.
-A vérminta automatikusan felszívódik a csík reakciós zónájába,azután a műszer elvégzi a mérést.
-Az eredmény 5-10 másodperc múlva megjelenik a képernyőn
-Az eredmény megtekintése után távolítsa el a csíkot.
-A műszer automatikusan kikapcsol.
A mért eredmény dokumentálása minden esetben a Kezelési naplóba történik.
A „Lo” eredmény azt jelezi, hogy a mért vércukor érték alacsonyabb,mint a mérhetõ érték.
A „Hi” eredmény azt jelezi, hogy a mért vércukor érték magasabb,mint a mérhetõ érték.
A szervezet normál vércukorszintje 3,5 - 5,5 mMol között változhat,ami diabéteszeseknél 4,5-6,5 mMol.
A mért eredményeknek megfelelően a beadandó inzulin mennyisége korrigálható.
Havonta 1-2 alkalommal szükséges vércukorprofil készítése. Ez azt jelenti, hogy a főétkezések (reggeli, ebéd, vacsora) előtt-után, lefekvéskor, éjfélkor, és hajnali 3-kor is mérünk cukrot,tehát 3 óránként.Nehéz odafigyelni, de a HbA1c érték normalizása érdekében szükség van rá.
Az emberi vér fertőző vírust tartalmazhat. Ezért humán vérrel történő munka során a fertőzés megelőzése céljából a védő rendszabályokat szigorúan be kell tartani!!!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------