Belső továbbképzésen tartson előadást kollégái számára a kültakaró (bőr, hajas fejbőr,
szőrzet, körmök) és a nyálkahártyák fizikális vizsgálatának és megfigyelésének
jelentőségéről, szempontjairól és annak helyes módjáról!
Elődását az alábbi szempontok szerint állítsa össze:
- a bőr és járulékos részeinek anatómiai és élettani ismertetése
- tisztasági állapot felmérésének szempontjai
- a kültakaró és a nyálkahártyák fizikális vizsgálatának szempontjai
- elemi bőrjelenségek és jellemzők
- sérülések, traumák vizsgálata
- decubitus felmérésének szempontjai
- testsémát érintő leggyakoribb fejlődési rendellenességek
- bántalmazás, idegenkezűség jeleinek felismerése
- élősködő megfigyelése
- ápolói kompetenciák kóros eltérés észlelése esetén
•a fizikális vizsgálat, a megfigyelések eredményeinek dokumentálási követelményei
A bőr és járulékos részeinek anatómiai és élettani ismertetése:
A bő a legnagyobb kiterjedésű érzékszerv, minden hatást a környezetből a bőrön keresztül érzékelünk. Mirigyrendszere révén kiválasztó szerv is és ezzel a működésével a vese munkáját támogatja. Védi szervezetünket a külvilág ártalmaitól. A légzésben is közreműködik a bőrlégzés által. Az élet szempontjából pótolhatatlan, működése szorosan kapcsolódik a többi szerv működéséhez. A bőrnek fontos szerepe van a hőszabályozásban is, a bő gazdag érrendszere és a verejtékmirigyek, amelyek útján jelentős lehet a hőleadás. Életkoronként változik a rugalmassága, színéből sok minden megállapítható, az egészséges bőr rózsaszínű.
A bőr a testet külső rétegként borító szövetek összessége. Legkülső rétege a hám, amelyet felületi szaruréteg borít, ez védi a bőrt a káros anyagoktól (a szaruréteghámlás útján lekopik), a hámréteg legalsó sejtjei pedig a melanint, a bő festékanyagát termelik.
A következőréteg az irha, amely dús ér- és ideghálózattal ellátott kötőszövet, biztosítja a bőr táplálását, szilárdságát. Kollagént, azaz rugalmas rostokat, szőrtüszőket (szőrhagymákat), faggyúmirigyeket és verejtékmirigyeket tartalmaz. A számtalan idegvégződés lehetővé teszi sokféle inger felvételét, mint pl. a tapintó-, a meleg- a hideg- és a fájdalomérzést, valamint a viszketést. (A sokféle inger felvételére alkalmas idegvégződések hiányzó érzékszerv, pl. a látás pótlására is alkalmassá teszik a bőrt.) A bő faggyúmirigy termelése a szaruréteg rugalmasságát biztosítja, a verejték a szervezet hőleadásának szabályozásában játszik szerepet.
A bőralja zsíros réteg, amely a hőmérséklet ingadozások ellen nyújt védelmet, vagyis szigetelőrétegként szolgál. A bőr szilárd és rugalmas, ellenáll egyszerűbb mechanikai hatásoknak, a szervezet első védőgátját képezi, vagyis védi a szervezetet a kórokozók (baktériumok, vírusok, gombák stb.) ellen. Elnyeli a napfény biológiailag káros ibolyántúli sugárzásának nagy részét.
Az élet folyamán sokat változó bőr csecsemőkorban vastagabb zsírpárnát tartalmaz, öregedéssel ennek nagy része elvész, csökken a bő vérellátása, ami a bősérülések lassabb gyógyulásához vezet, a faggyútermelés csökkenése viszont szárazzá teszi a bőt.
Továbbá különbözőbőelváltozások figyelhetők meg. Pl: oedema, decubitus, melanomák, anyajegyek (naevusok), pattanások (achnék), allergiás bőkiütések, kiütések.
A tiszta bőr áltatában egyenletes, rugalmas, megfelelő nedvességtartalmú, rózsaszín színű
A kültakaró és a nyálkahártyák fizikális vizsgálatának szempontjai:
Nyálkahártya épségének vizsgálata, folytonosság megszakadása általában folyadék, és vitamin hiányra vezethetők vissza.
Színe: veleszületett tulajdonság.
egészséges ember: rózsaszínű barnás-kreol,
beteg ember: sápadt, -a beteg bőrerei beszűkülésre hajlamosak
Kóros állapotban:
Kivérzett állapot v. súlyos anaemia:
- nagyon halvány, viaszszerű
- fülcimpák fehérek
Cachexiás, daganatos beteg: fakó, színtelen
Mellékvesekéreg – elégtelenség: bronzos
Sárgaság – icterus: máj és epeút betegség
- először a sclerákon-csak nappali fény
Szederjesség – cyanosis: a bőr és látható nyálkahártyák kékes-lilás elszíneződése, amely a vér oxigénhiányos állapotára utal (redukált haemoglobin 5%↑)
Lokalizált: végtag thrombosis -Sápadt cyanosis: Súlyos állapot!
Acut keringési elégtelenség:
halvány kékes-szürke arc, sápadt ajkak,
hűvös bőr, verejtékezés
Megbarnulhat:
napfény hatására
bőrvérzések maradványaként
Addison - kórban, helyenként foltosan
Festékhiány:
- albinizmus
- vitiligo
Elszínezőését okozhatja a vérbe jutott festék:
•bilirubin, magas karotintartalmú ételek
A bő tapintata:
Száraz: érdes, néha kisebb-nagyobb pikkelyekben hámlik,
•decubitus nagysága, mélysége, necrotikussága figyelembe vételével
•lokalizációja alapján
•fájdalom mérése (VAS, Numerikus, vagy Arc skála segítségével)
Testsémát érintő leggyakoribb fejlődési rendellenességek:
végtaghiány, esetleg több végtag, ujjak hiánya, összenövése, sziámi iker terhesség esetén összenövések keletkezése, üvegcsontúság, vízfejűség, nyitott hátgerinc, vagy nyitott szájpad, nyúlszáj, stb....
Bántalmazás, idegenkezűség jeleinek felismerése:
Folyamatosan ismétlődő törések zúzódások, bevérzések, haematomák képződése, test szerte. Esetleg harapásnyomok, égési sérülések sebek. Beteg visszahúzódó, ellentmondásokba ütközik a sérülés történetének elmondása kapcsán, válaszai előtt anyjára, vagy közeli hozzátartozójára tekintget, tekintete riadt, zavart.
Élősködő megfigyelése:
A lárvajáratok okozta bőrkiütést többféle kórokozó hozhatja létre.
Pl. a Nematoda fonálférgek osztályába tartozó nematoda lárvák a bőrbe jutva járatokat fúrnak, a járatok a bő felszínén kanyargós rajzolatokat mutató bőkiütést okoznak.
A horgasfejű galandféreg fertőzést (Taenia solium) a kutyák és macskák terjesztik. A peték az állatok ürülékével kerülnek a talajra, amelyek mezítláb járáskor vagy homokkal érintkezve kerülnek a bőrbe. Leggyakrabban a láb, lábszár, farpofa, hát fertőződik.
A horgasfejű galandféreg szintén kanyargós járatokat váj, amely erősen viszkető, a bőr felszínén fonalszerű kipirosodott bőrelváltozást jelez.
Kezelés
A fertőzés a bőrelváltozás, és a kísérő tünetek alapján diagnosztizálható, és a bőrelváltozást teljesen meggyógyító tiabendazol folyadékkal kezelhető.
A bőr parazita okozta fertőzései – rüh
A kórokozó (Sarcoptes scabiei) kerek testű négy szétágazó végtaggal rendelkező ízeltlábúak közé tartozó rühatka nősténye – szabad szemmel alig látható apró élőény – főleg a csukló és az ujjak hámrétegében alagutat vájva rakja le petéit. A fertőzés megjelenhet a könyöknél, a hónaljnál, a férfi nemi szervein, a farpofák alsó területén. A három nap alatt kikelt és mintegy másfél hét alatt ivarérett (ez magyarázza igen gyors terjedését) fiatal lárvák vegyi anyagaikkal és mozgásukkal tűrhetetlen és csillapíthatatlan viszketést okoznak (főleg éjszaka). A fertőzés apró, piros kiütéssel jelentkezik. Terjedése emberrő-emberre, közvetlen érintkezéssel.
Kezelés
A rühösség diagnosztizálása a fennálló tünetek alapján , vagy a járatokból kaparék laboratóriumi vizsgálatával lehetséges.
Kezelésére permetrint tartalmazó krém vagy lindan-oldat alkalmazható. A lindan-oldat mérgezőb hatása miatt fiatal gyermekeknél nem használható.
A viszketés csökkenthetőkortikoszteroid tartalmú kenősök használatával.
A fertőzött egyénnel közvetlen kapcsolatban állók kezelése is szükséges.
Igen fontos a ruházat és az ágynemű igen gondos mosása az újrafertőződés elkerülésére végett.
A bőr parazita okozta fertőései
-A fej tetvességét elősegíti a közös fésű, kefe, sapkaviselés, a fogason együtt lógó ruhák. A fej tetvessége erős viszketéssel jár, főleg a fül környékén. A vakarózás felsértheti a bőt, ez pedig baktérium okozta fertőzésekhez vezethet.
A ruhatetű ápolatlanság, higiéné hiánya, szoros együttélés következtében vihető át, és a tetű vagy lárváik csípése nyomán ekcéma, bőrgennyesedés jöhet létre, de a kiütéses tífusz, a volhiniai láz (ötödnaponként visszatérő lázzal járó fertőző betegség) kórokozóit is terjesztik. A csípés után főleg a vállakon, a hason és a far tájékán lép fel fokozott viszketés
A szexuális úton, a közös ágy, a közös törülköző használatával terjedő lapostetű az ivarszervek szőzetén, a hónalj, szemöldök, szempilla szőrein tartózkodik, serkéket is ezekre a szőrszálakra ragasztja. Csípése következtében szőrtüszőgyulladás léphet fel. Főleg a hímvessző, a szeméremtest, a végbélnyílás melletti rész viszketését hozza létre.
Kezelés
A tetvesség jelei: a fejtetvességnél a hajszálhoz tapadt gyöngyházfényű fehéres serkék, valamint a tetvek, a ruhatetű a test szőrzetein, a ruhák varrásainál, a lapostetű serkéi a szőrszálak tövénél. A serkék eltávolítása ecetes vattával, sűrű fésűvel történhet.
A tetvesség megszüntetésére gyógyszertárban kapható tetűírtó szerek közül a permetrin a leghatásosabb. A lindain csak felnőttek kezelésére alkalmas készítmény, mivel néha idegrendszeri problémákat hozhat létre.
A kezelést az első kezeléstől számított tízedik napon meg kell ismételni, a kikelő lárvák elpusztítására.
A szempillákon és szemhéjakon élősködő eltávolítása csipesszel történik, majd vazelines bekenés alkalmazható. A vazelin általában elpusztítja a kórokozókat.
A ruhatetvesség megszüntetése a ruházat, az ágynemű a kalap stb. mosásával, kifőzésével, gővasalásával történik.